نور خورشید می تواند از سطوح افقی مانند آب، خشکی، جاده های خیس و کاپوت یک خودرو در جهات بسیاری منعکس شود. این بازتاب ها که از سطوح افقی انجام می گیرند تابش خیره کننده ای ایجاد می کنند که می تواند دید یک راننده را کور کند و باعث تصادف شود. لنزهای پلاریزه یا قطبیده برای افرادی که روازنه مدت زیادی رانندگی می کنند و نیاز دارند در همه ساعات روز به خوبی ببینند خوب است. لنزهای پلاریزه برای ا فرادی که ماهیگیری و یا قایق سواری می کنند هم مناسب است چراکه این لنزها روشنایی زننده را حذف می کنند و به ماهیگیران و قایق سواران کمک می کنند ماهی ها و یا تخته سنگ هایی که ممکن است به قایق آسیب برسانند را ببینند.

لنزهای پلاریزه معایبی هم دارند. وقتی می خواهید تلویزیون ال سی دی و یا بعضی صفحه های نمایش لمسی را تماشا کنید، ممکن است به نظرتان برسد که صفحه نمایش در زوایای خاصی ناپدید می شود. این بدان معنی است که استفاده از لنزهای پلاریزه برای خلبانان خطوط هوایی و یا حرفه هایی که متکی بر LCD یا صفحه نمایش لمسی هستند انتخاب خوبی نیستند. عکاسان هم ممکن است نتوانند از میان لنز دوربین زوایای خاصی را خوب ببینند. گرچه لنزهای پلاریزه تابش خیره کننده برف را حذف می کنند، اما اسکی بازان و سایر کسانی که ورزش های روی برف را انجام می دهند دوست ندارند از این لنزها استفاده کنند چرا که برای دیدن یخ، تپه ها و برآمدگی ها به تغییرات نور وابسته اند.

رنگ عدسی عینک آفتابی نقش خیلی مهمّی در کنترل نور رسیده به چشمتون بازی می‌کند. سایه‌ها و چگالی‌های مختلف لنزهای عینک‌های آفتابی باعث حفظ و بالا رفتن قدرت درک رنگ و قدرت بینایی چشم، حفظ کنتراست رنگ‌ها، کاهش تابش خیره‌کننده و از بین رفتن اشعه‌های UV. می‌شوند این سایه‌ها و اصلاحاتی که روی عدسی انجام می‌گیرد می‌توانند کاملاً بر اساس شرایط آب و هوایی و هدفی که قرار است عینک آفتابی برای آن مورد استفاده قرار بگیرد طرّاحی شوند. در سال 1997 مقیاس قراردادی رده‌بندی عدسی‌ها که توسّط انگلیسی‌ها از سال 1836 مورد استفاده بود به مقیاس اروپایی تغییر کرد.

عینک های آفتابی اسپای معمولا با فیلتر کتگوری 3 به بازار ارائه می شوند که نور عبور کرده از لنز این محصولات بین 8 تا 18 درصد می باشد و برای شرایط آب و هوایی با تابش شدید آفتاب و برای استفاده در حالت معمول طراحی شده است.